Şekersiz Doğal Tarifler – Kek

Şekerin zararlarını buradan anlatmayacağım. Bu konu ile bir sürü yazı vardır sanırım bir de ben eksik kalayım dedim:)Direk şeker ile yaptığımız alıştığımız tatları nasıl doğal bir şekilde yapacağız sorusunun cevabı ile devam edeceği.

Ben biraz da size şeker yerine keşfettiğim. Hurma suyu ile yaptığım tatlı, keklerin tariflerini vermek istiyorum. Çünkü bu konu ile ilgili en çok karşılaştığım soru bu. Nasıl yapıyorsun, ne kadar koyuyorsun. Bu süreçte biz de deneye yanıla ulaştık ölçülere ama 5 yıldır hayatımızda ki en güzel tat. Çok denedim pekmezle olanlar tatları ama yok yani şeker gibi olmuyordu. Pekmezin ayrı bir tadı kalıyordu. Hurma suyundan sonra evet dedim işte bu kek kek gibi ama içinde şeker yok. Aynı tat ama zararlı değil üstelik hurmanın faydası da var. Şimdi kızım aramıza katıldı. 2 yaşına kadar pek kek tatlı çörek kurabiye ile tanıştırmadım. Zaten alerjik bir yapısı vardı, yemese de olur dedim. Ama şimdi 2 buçuk yaşına geldiği bu dönemlerde anne ben kek istiyorum, diye gelmeye başladı. Hurma suyu ile de içim rahat kek, kurabiye ne isterse yaparım.

Kek için tarifi ve malzemelerine gelince;

4 adet yumurta çırp 6-7 dk sonra,

1 su bardağı hurma suyu ekleyip 1 dk çırpmaya devam,

1 su bardağı süt 1 dk daha çırp,

 

Ayrı bir kapta

3 su bardağı unu

1 paket kabartma ve vanilyayı ekleyip hepsini karıştırın. Kabartma tozu kullanmak istemezseniz onun yerine karbonat ekleyebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır.

 

Sonra bu un, kabartma tozu ve vanilyayı elekle üste ki ilk yaptığınız karışıma ekleyin ve spatula ile karıştırın.

Kek kabını iyice yağlayın ve 4/3 kaba koyun kalanına 3 kasık sut koy 2 kasık kakao bunları karıştırın ve ilk koyduğunuz karışımın üzerine dökün. Bıçak ile şekil verebilirsiniz.

180 derecede 40–50 dk pişirip afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Kek için ihtiyacınız olan ürünlerin bazılarını buradan bulabilirsiniz.

Hurma suyu için lütfen tıklayın.

Un için lütfen tıklayın

Yumurta için lütfen tıklayın

 

 

 

Bir cevap yazın